Derine.. Daha da derine..

30 Ağustos 2015
Bu yazıyı beğendiysen paylaşmayı unutma :)
Pin It

Sosyal Medya siteleri hayatımıza girdiğinden beri pek çok konuyu oradan takip ettiğimiz gibi yine paylaşımlarımızı da bu siteler aracılığı ile yapıyoruz.

Sosyal Medya hesaplarımı, özellikle de Twitter’ı çok aktif kullandığımı söyleyemem. Ancak paylaşımdan çok, takipçi olarak paylaşımlarını sıkı sıkıya takip ettiğim kişiler sebebiyle sürdürüyorum diyebilirim. Zira Twitter hesabımı da ihtiyaçtan ötürü değil, 2006 yılında İnternet Editörü olarak çalışmakta olduğum PC Magazin dergisi için yazacağım yazı için açmıştım..

Bu sıra ise Twitter hesabımdan takip ettiğim bazı yabancı teknoloji evengelistlerinin (sanırım bu kelimenin bir Türkçe karşılığı yok.) paylaşımlarını hayranlıkla izliyorum. Bu kelimenin özellikle altını çizmek gerek. “Hayranlıkla!”. Zira yoğunlukları gerçekten baş döndürücü..

Neredeyse hepsi pek çok etkinlikte konuşmacı olarak yer aldığı gibi, kitap yazıyor, blog tutuyor, ücretli/ücretsiz eğitim materyalleri hazırlıyor, çeşitli teknoloji topluluklarında aktif rol alıyor, yeni gelecek teknolojilerle ilgili anlık takip yapıyor ve öğrendiklerini aktif olarak kullandıkları sosyal medya hesaplarında paylaşıyorlar. Bir işte çalışıyorlar ve muhtemelen bir aileleri var!

Üstelikte yaptıkları her işte kaliteli içerikler çıkartarak, derinlemesine çalışıyorlar.

İnanın bazen takip ederken dahi yoruluyorum..

Üstelik yukarıda saydığım bu meziyetleri yerine getirirken sanmayın ki çok gençler! Neredeyse birçoğu ülkemizde artık sektörde işe dahi alınmayacak yaştalar! Ne kadar acı değil mi?

Derine..

Yanlış hatırlamıyorsam bundan birkaç yıl kadar önce HTML5 içerisindeki canvas özelliklerini merak edip, kitap almak maksadıyla kitapçıları dolaşmaya başladım. Açıkçası içeriğini çok da incelemeden 2–3 HTML5 kitabı alıp eve döndüm..

Bırakın canvası öğrenecek içerik bulmayı, “ne“ olduğunu anlatmanın dışında daha fazla bir bilgi ile karşılaşmadım. Ardından Amazon üzerinde araştırma yaptığım da ise “derinlemesine” üstelik sadece Canvas üzerine yazılmış pek çok kitaba ulaştım..

Hiç merak ettiniz mi böyle bir durum ülkemizde neden yaşanıyor?

Daha da derine..

Hemen aklımıza gelen birkaç soruyu sıralayalım.

  1. Bu konuda “derinlemesine” içerik üretecek kimse yok mu?
  2. Yoksa neden?
  3. Varsa neden içerik üretmiyorlar?
  4. Bir yazılım dili içerisindeki özel bir konu hakkında içerik üretseler yayınevleri satış kaygısından bunu basar mı?
  5. Kitap çıkarmadılar, bunun yerine düzenli blog vs.. tutuyorlar mı?
  6. Ürettikleri içeriklere gelen sorular ile ne kadar ilgileniyorlar?
  7. Teknoloji topluluklarında ne kadar aktifler?

ve daha da fazlası..

Bu kişilik ile mi ilgilidir? İşini aşk ile yapmakla mı ilgilidir? Yoksa tamamen farklı sebeplerimi vardır? Çok fazla somut şeyler söyleyebileceğimizi hiç sanmıyorum. Zira sektör içerisinde yukarıda saydığımız maddelerin hepsini karşılayacak kişiler olduğunu da pek ala biliyor ve tanıyorum.

Ama bir de madalyonun diğer yüzü var. Onu da başka bir yazıda konuşalım..

Medium Hesabım
https://medium.com/@delipenguen

Bu Yazı
https://medium.com/@delipenguen/derine-daha-da-derine-21839491fd6f

Benzer Yazılar


DeliPenguen'i Google+'da bulun

Etiketler:


Henüz yorum yok.