Cordova 3.3.0 ile debugging işlemi

21 Ocak 2014
Bu yazıyı beğendiysen paylaşmayı unutma :)
Pin It

PhoneGap/Cordova Geliştiricileri Türkiye Topluluğumuz üzerinde linkini de paylaştığım Cordova Android sürüm notlarını elimden geldiğince takip etmeye ve yeni eklenen ya da çıkartılan özellikleri test etmeye çalışıyorum. Bu sıralar işlerimin de yoğunluğundan pek bakma fırsatım olmamıştı.

Bu sebeple Cordova’nın Aralık 2013’te yayınlanan son sürümü 3.3.0 ile ilgili sürüm notlarına göz atamamıştım. Ancak notlarda “CB-5487 Enable Remote Debugging when your Android app is debuggable.” maddesi hemen dikkatimi çekti. Bu madde Android uygulamaları için uzaktan debug işleminin aktif olduğu anlamına geliyordu ki harika bir gelişme! Zira şimdiye kadar Cordova ile mobil geliştirme yaparken gerçek anlamda bir debug işleminden öte Eclipse LogCat’ine “console.log” yazdırma ya da alert işlemleri ile test yapabiliyorduk. CLI (Cordova Command-line Interface) kullanmaya başladığımdan beri Eclipse’i de açmaz olunca geriye yalnızca alert kullanarak test yapmak kalıyordu ki bu da elbette oldukça yetersiz kalıyordu. Bu da 15 yılını web geliştirmeye vermiş biri olarak tarayıcılar üzerinde kullandığımız developer tools’u da sıklıkla aramama sebebiyet veriyordu. Ama artık işlerimiz daha kolay!

Cordova 3.3.0, Android 4.4 (ve üzeri) ve Chrome 30’dan (aslında 31!) sonra Android uygulamaları içerisindeki WebViews bileşenleri uzaktan debugging yapılabiliyor!

Bu işlemin nasıl yapıldığına dair bir video çekmeyi planlıyorum ama duymayanlar için şimdilik haberini vermiş olayım.

Benzer Yazılar


DeliPenguen'i Google+'da bulun 1. teoman
  4 Şubat 2014 - 17:27

  Helal olsun kardes, harika bir web sitesi, phonegap dersleri ararken buldum. Durmak yok yazmaya devam, takibindeyiz 🙂

 2. teoman
  7 Şubat 2014 - 17:26

  Hocam video ne zaman yayinlanacak?

  • :DeliPenguen
   11 Şubat 2014 - 12:05

   İlk müsait olduğum zamanda hazırlamayı düşünüyorum inşallah.