PhoneGap ile mobil geliştirme için performans ipuçları

12 Kasım 2013
Bu yazıyı beğendiysen paylaşmayı unutma :)
Pin It

PhoneGap ile uygulama geliştirirken performans problemi yaşamamak için oyunu kuralına göre mi oynuyor musunuz? Yoksa “Amaaan bu çok yavaş!” deyip çalışmayı bırakıyor musunuz? Bu yazı, her PhoneGap geliştiricisinin dikkat etmesi gereken konular ile ilgili olarak bir liste içeriyor. Eğer siz de oyunu kuralına göre oynamak istiyorsanız göz atmanızda yarar var.

Öncelikle şunu belirtmeden başlamayalım. PhoneGap, üzerinde çalışanlarında bildiği üzere mobil cihazların native ortamı ile web platformu arasında bir çeşit arabulucu görevi gören bir HTML5 Framework’ü. Bu açıdan baktığınızda native olarak geliştirilen bir mobil uygulama ile PhoneGap kullanılarak geliştirilmiş bir mobil uygulama arasında işin doğası gereği performans farkı olması doğaldır.

Ancak, bu doğru bir şekilde yapıldığında fark anlaşılmayacak kadar az hale getirilebilir. Bu sebeple, öncelikle uygulama geliştiricinin performansa ne kadar etki ettiğinin farkına varması ve bilinçli bir şekilde bunu gerçekleştiriyor olması gerekir. Unutmayın ki; PhoneGap ile mobil uygulama geliştirmeye başlamak oldukça kolay, ancak stabil ve performanslı uygulamalar geliştirmek uzmanlık isteyen bir iştir.

HTML5 ve kankaları CSS3/JavaScript günümüzde ve ilerleyen günlerde web, mobil ve masaüstü gibi pek çok alanda ağırlığını fazlası ile hissettirmeye devam edecektir. Bu sebeple konusu her ne olursa olsun bir teknoloji ile geliştirme yapıyorsanız mutlaka o işin ipuçlarına da dikkat edin. Zira şeytan ayrıntıda gizli..

Aşağıda vereceğim liste elbette ki zorunluluklar içermiyor. Fakat PhoneGap ile mobil uygulama geliştirme yapmak isteyenlerin, performans hakkında değerlendirme yapmadan önce her zaman aklının kenarında bulundurması gereken 10 maddeyi içeriyor.

PhoneGap ile mobil geliştirme için performans ipuçları

1. Mümkün olduğunca kütüphane değil, pure JavaScript kullanın. Kütüphaneler ve pure JavaScript arasındaki farklılıkları gösteren pek çok teste internet üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz.

2. Eğer bir zorunluluk değilse, özellikle Mobil Web uygulamaları için geliştirilmiş olan JQuery Mobile gibi kütüphaneleri kullanmayın. Kullanacaksanız da kod tarafında mümkün olduğu kadar optimize ederek kullanın. Örneğin; sadece sayfa geçişleri için kullanacaksanız, UI bileşenlerini kodunuzdan kapatın. Ya da çok daha iyisi kendi UI kütüphanenizi oluşturun!

3. FastClick.js’i tüm projelerinizdeki standart kütüphane haline getirin!

4. Uygulama içerisinde kullandığınız kütüphanelerin yalnızca minified sürümlerini kullanın. Yoksa, siz minified yapın!

5. Logic ve sunumu mustache.js gibi şablon sistemleriyle mutlaka ayırın.

6. Eğer orta ve büyük ölçekli bir uygulama geliştirecekseniz tek sayfa/single page uygulama geliştirmeyin.

7. Uygulamanızdaki her sayfanın JS ve CSS dosyaları ayrı olsun. Tek bir JS ya da CSS dosyası yaparak bunları tüm sayfalarda çağırmayı denemeyin!

8. PhoneGap bir HTML5 kütüphanesidir. Dolayısıyla uygulamalarınızda mutlaka normalize.css gibi HTML5 Reset CSS kullanın.

9. Projeniz içerisinde kullanmadığınız izin ve pluginleri mutlaka kaldırın.

10. Uygulamalarınızdaki request miktarını düşürmek için CSS Sprite tekniğini kullanın.

Not: Bu makale içerisindeki maddeler zaman içerisinde arttırılıp/azaltılabilir ve yoruma açıktır. Sizler de tecrübelerinizi ve eklemek istediğiniz maddeleri yorumlarınız ile paylaşabilirsiniz.

YENİ EKLENENLER

11. “Performans açısından, görsel anlamda çözünürlük sorunlarından da kurtulmak için bir küçük ama önemli kullanım da Font Awesome ya da benzeri vektörel fontların kullanımı. Bir çok arayüz sorunun çözmekle birlikte CSS sprite kullanımı ..vb sıkıntıları da azaltıyor.” (Bu madde için PhoneGap/Cordova Geliştiricileri Türkiye Topluluğu üyelerimizden “Burak Altundal” a teşekkürler. Font Awesome adresi – http://fontawesome.io/)

Bir sonraki yazıda görüşme üzere..

Benzer Yazılar


DeliPenguen'i Google+'da bulun  1. teoman
    6 Şubat 2014 - 20:44

    tesekkurler hocam.