Mac OS X Mavericks’ten sonra PhoneGap problemi ve çözümü

1 Kasım 2013
Bu yazıyı beğendiysen paylaşmayı unutma :)
Pin It

Teknoloji haberlerini yakından takip ediyorsanız bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde Mac OS X Mavericks güncellemesi yayınlandı. PhoneGap ile ilgili problem de tam da bu sıralarda başladı..

 

Aslına bakarsanız ilk karşılaştığımda sorunun Mac OS X Mavericks güncellemesinden değil de aynı zamanlarda PhoneGap sürümünü 3.0’dan 3.1’e geçirmemden kaynaklandığını düşünerek vakit kaybettiğimi sonradan anladım.

Güncellemeden sonra bilgisayarımda yeni bir proje oluşturma ihtiyacı olmadığından sorunu bir süre sonra farkettim. 1-2 gün hatanın üzerinde uğraştıkran sonra çözemeyince sorunu Google Plus üzerinde kurduğum “PhoneGap/Cordova Geliştiricileri Türkiye Topluluğu” Soru-Cevap bölümünde yayınladım. Grup bir kez daha gösterdi ki; 130 kişilik küçük bir grup olsa da bir topluluk olmanın faydası hemen ortaya çıkıyor.

Sorun; PhoneGap ile proje oluşturmaya kalktığınızda platform ekleme esnasında oluşuyor ve aşağıdaki resimde görünen hataya sebebiyet veriyordu. “An error occurred during creation of android sub-project. ERROR : executing command ‘ant’, make sure you have ant installed and added to your path.

Sorunun sebebi ise Mac OS X Mavericks güncellemesinden sonra “Ant“ kütüphanesinin bulunamamasından kaynaklanıyor. Sorunun çözümü için ise şu adımları izlemek gerekiyor.

1. İlk olarak http://ant.apache.org/bindownload.cgi adresinden Ant kütüphanesini indirin.

2. Bu kütüphaneyi Android SDK’nız içerisinde bulunan sdk/tools/ant path’ine kopyalayın.

3. Terminal’i açın “open .bash_profile” komutu ile bu dosyayı açın. (Burası Mac için path tanımlamaları yapılan bir alan.)

4. Aşağıdaki satırı (tabi pathi kendi bilgisayarınıza göre değiştirerek!) ekleyin.

export PATH=$PATH:/Users/egemenmede/Documents/android-sdk-macosx/tools/ant/apache-ant-1.9.2/bin

5. bash_profile ve Terminali kapatarak proje oluşturma işlemini yeniden tekrar edin, sorun düzelmiş olacak.

Sorunun çözümünde fikir ve yardımlarından dolayı “PhoneGap/Cordova Geliştiricileri Türkiye Topluluğu” ndaki arkadaşlarımız olan “Burak Altundal” ve “Buğra Özden” e çok teşekkür ederim.

Benzer Yazılar


DeliPenguen'i Google+'da bulunHenüz yorum yok.