İpucu – Android ve iPhone’da PhoneGap uygulamasından nasıl çıkış yapılır?

26 Nisan 2013
Bu yazıyı beğendiysen paylaşmayı unutma :)
Pin It

Oldukça basit fakat işlevsel açıdan önemli konulardan birisi uygulamayı sonlandırmaktır. PhoneGap ile bunu Android ve iPhone ortamı için nasıl yapıldığına bir göz atalım.


Uygulamanızın çalıştığı işletim sistemini şişirmemek adına uygulamalarınızdan çıkış yapılıp yapılmadığını kontrol ederek yönetmek oldukça önemli bir konu. Ancak PhoneGap gibi cross platform mobil uygulama geliştirme yapılan ortamlarda bunu farklı işletim sitemleri için sağlamak pek kolay değil. Bunun sebebi hazırlamış olduğunuz uygulamanın farklı mobil işletim sistemleri için farklı şekilde çalışması veya o çözümü hiç desteklemiyor olması olabilir. Bu ipucumuza konu olan uygulama çıkışı da bunlardan biri.

Android işletim sistemi için hazırladığınız bir uygulamadan çıkmak için “navigator.app.exitApp();” komutunu kullanmanız yeterlidir. Fakat bunu kontrol altında tutmak önemlidir. Örneğin; hazırladığınız uygulamanın bir radyo uygulaması olduğunu düşünürsek, radyonun yalnızca kendi ekranında çalışmasını beklemek kritik bir yanlış olur. Dolayısı ile böyle bir durumda çıkış yapmak doğru değildir. Ancak arka planda çalışmasına gerek olmayan bir uygulama için çıkış yapmak cihaz performansınız için önemlidir.

İlginçtir ki iPhone’da bu komut desteklenmez. Zira Apple, iOS üzerinde programlamatik olarak uygulamadan çıkış yapılmasına izin vermiyor. Uygulamanın kapanışı kullanıcı tarafından yalnızca bilinçli şekilde yapılabiliyor.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere..

Benzer Yazılar


DeliPenguen'i Google+'da bulunHenüz yorum yok.