PhoneGap/Cordova Splashscreen API

25 Şubat 2013
Bu yazıyı beğendiysen paylaşmayı unutma :)
Pin It

Uygulamanızın açılışına Splashscreen gösterip ve gizlemenizi sağlayan Cordova API’sidir.

Oldukça kullanışlı ve basit bir kullanıma sahip olan Splashscreen API’si 2 metoda sahiptir. Bunlar;

show: Splashscreen’i gösterir
hide: Splashscreen’i gizler.

Splashscreen’in kullanımı için, şimdiye kadar ki API’larda olduğundan farklı olarak HTML kısmında değil, “DroidGap” i extent eden “Activity” içerisinde düzenleme yapacağız. Hatırlayacağınız üzere PhoneGap/Cordova çalışma ortamının kurulması başlıklı yazımda, bu Aktivity içerisinde yer alan “onCreate” metodunda bazı değişiklikler yapmıştık. Splashscreen’i kullanmak için yine bu metot içerisinde bazı düzenlemeler yapacağız.

Cordova uygulamasının başlaması için gerekli “index.html” dosyasının çağrılmasını yine aynı yazı içerisinde “super.loadUrl(“file:///android_asset/www/index.html”);” şeklinde yapıldığını söylemiştik. Eğer uygulamamızda Splashscreen kullanmak istiyorsanız bu satırları aşağıdaki gibi düzenlememiz gerekiyor.

super.setIntegerProperty("splashscreen", R.drawable.splash);
super.loadUrl("file:///android_asset/www/index.html", 10000);

Birinci satırda “splash” ekranında görünecek resmi uygulamaya bildirdiğimiz satırdır. Burada splash işlemi için kullanacağınız resimleri projeniz içerisinde “res” klasörü altında bulunan “drawable-ldpi, drawable-mdpi, drawable-hdpi, drawable-xdpi” klasörleri içerisine kopyalamanız gerekiyor. Buradaki her klasör, farklı çözünürlüğe sahip cihazlara göre hazırlanmış özel klasörlerdir. Bunların içerisine yerleştireceğiniz resim boyutlarının hesaplanması da özeldir. Bununla ilgili ilerleyen konularda gerekli bilgileri vereceğim. Örneğimiz için ise pixel olarak boyutları şu şekilde kullanabilirsiniz.

xlarge (xhdpi): 720x1280px
large (hdpi): 480x800px
medium (mdpi): 320x480px
small (ldpi): 200x320px

Dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta bu resimlerin isimleri. Örneğin yukarıda verilmiş boyutlara göre 4 farklı çözünürlükte Splashscreen resmi hazırlayıp, bunlara da aynı ismni verilmesi gerekiyor (Örneğin; splash). “super.setIntegerProperty(“splashscreen”, R.drawable.splash);” satırındaki “R.drawable.splash” bölümünde de “R.drawable” kısmından sonraki yazan bölümde kullandığınız resmin adını vermelisiniz. Örneğin resmin adı “girisekrani.png” ise bu satır “super.setIntegerProperty(“splashscreen”, R.drawable.girisekrani);” şeklinde değiştirilmelidir.

İkinci satırda yer alan ve daha önce Cordova çalışma ortamının kurulumda yazdığımız url satırına ek olarak süre parametresi de eklenmiştir. Bu süre milisaniye cinsindendir. Yani her 1000 milisaniye 1 saniyeye tekabül eder. Buna göre kodumuzun anlamı şudur; Uygulama ayağa kalkarken 10 saniye boyunca bu ekranı göster.

Örnek-1:

Android/Activity

Kod   
super.setIntegerProperty("splashscreen", R.drawable.splash);
super.loadUrl("file:///android_asset/www/index.html", 10000);

Javascript

Kod   
document.addEventListener("deviceready", onDeviceReady, false);
 
function onDeviceReady() {
    navigator.splashscreen.hide();
}
 
function splashGoster(){
    navigator.splashscreen.show();
}

index.html

Kod   
<body>
    <a href="#" onClick="splashGoster();">10sn Splash Screen Göster</a>
</body>

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere..

Benzer Yazılar


DeliPenguen'i Google+'da bulun  1. 20 Temmuz 2014 - 05:29

    hocam ben onun yerine başka html sayfa açıp süre veriyorum gayette stabil