PhoneGap 2.3.0 ve PhoneGap 2.4.0 yeni özellikler

8 Şubat 2013
Bu yazıyı beğendiysen paylaşmayı unutma :)
Pin It

Cross platform mobil uygulama geliştirme ortamı PhoneGap‘in yeni sürümü iki güzel yenilikle birlikte duyuruldu. PhoneGap, hali hazırda Android, BlackBerry, iOS, Symbian, WebOS, Windows Phone 7, Bada ve Tizen mobil işletim desteklerine destek veriyordu.

PhoneGap 2.2.0 ile 15 farklı API desteği sunarken, bunlara “InAppBrowser” ile 16. sı da eklendi. Bu API’nin detayları buradan öğrenebilirsiniz. Bunun yanında bir diğer önemli güncelleme de destek konusunda geldi. Son günlerde mobil dünyaya iyice yerleşmeye başlayan ve Microsoft’un yeni mobil işletim sistemi Windows Phone 8 için de destek geldi.

Bu iki büyük yeniliğin yanında “Device API” üzerinde de küçük bir değişiklik yer aldı. PhoneGap 2.2.0 Device API özelliklerine ek olarak PhoneGap 2.3.0 Device API özelliklerinedevice.model” özelliği de eklendi.

Bu özelliklerin yanında pek çok bug fix/hata düzeltme’de yer aldı.

Bug fix’leri ve yeni özelliklerin kullanımı hakkında detay merak edenler PhoneGap blogundan bilgi edinebilirler.

NOT: 7 Ocak 2013’te gelen PhoneGap 2.3.0 güncellemesinin hemen ardından yazıyı hazırladığım günlerde (24 Ocak 2013) PhoneGap 2.4.0 sürümünün Rc1 sürümü duyurulmuştu. Ben de kontrol etmeden PhoneGap 2.3.0 ile ilgili yazıyı hazırladıktan sonra dün 2.4.0’ın güncellemesini gördüm 🙂 Bu yüzden yazıya küçük bir ek güncelleme daha ekledim.

PhoneGap 2.4.0 ve yeni özellikler

Bu sürümde standart bug fix güncellemelerinin yanı sıra duyurulan en önemli özellik olarak “Cordova CLI tools” adı verilen ve komut satırından proje oluşturup, yönetecebileceğiniz aracı içeriyor. Cordova CLI ayrıca plugman kullanarak eklentileri yüklemek ve kaldırmak için izin veriyor. “plugman” in programlamatik olarak PhoneGap pluginleri yüklemenizi sağlayan bir araç olduğunu belirteyim.

Son olarak..

Yoğunluğumdan ben güncellemelerin haberini yetiştiremezken, PhoneGap’in güncelleme ve bug fix temizleme hızı gerçekten takdiri hak ediyor. Bu yüzden kusura bakmayın. 🙂

Benzer Yazılar


DeliPenguen'i Google+'da bulunHenüz yorum yok.