Mobil ve JQuery UI Slider Sorunu

28 Şubat 2013
Bu yazıyı beğendiysen paylaşmayı unutma :)
Pin It

PhoneGap gibi web tabanlı teknolojileri kullanarak mobil geliştirme yapıyorsanız popüler Javascript kütüphanesi JQuery UI biraz başınızı ağrıtabilir.

Javascript kütüphanesi deyince şüphesiz ilk akla gelen kütüphanelerden biri olan JQuery’nin, UI kütüphanesi pek çok kullanışlı aracı içerisinde barındırıyor. Ancak web üzerinde keyifle kullandığımız bu kütüphane, mobil ortamda oldukça sıkıntılı. Zira kütüphanenin touch/dokunmatik özelliği bulunmuyor.

JQuery UI içerisindeki araçlardan birini mobil projenizde kullanmak istiyorsanız bunun için 2 farklı seçeneğiniz olabilir.

Birincisi; JQuery UI kütüphanesine dokunmatiklik özelliği kazandıran JQuery UI Touch Punch kütüphanesi. Android, iPad, iPhone ve diğer dokunmatik özellikli mobil cihazlarda çalışabilen kütüphane oldukça başarılı. JQuery’den vazgeçmem diyenler için iyi bir alternatif.

İkincisi; Farklı bir alternatif olarak sağladığı araçlar için Mobil desteği de sunan başka bir kütüphaneden faydalanmak. YUI kütüphanesi bunun için tam da biçilmiş kaftan. Dokümantasyonu ve tema desteği ile oldukça başarılı bir kütüphane.

Kullanıcı arayüzü için mobil destekli bir javascript kütüphanesi arıyorsanız iki kütüphaneyi de incelemenizi tavsiye ederim.

Yazının başlığında “Mobil ve JQuery UI Slider Sorunu” deyipte Slider’dan bahsetmeden olmaz. Konuyu test edip araştırmam bir PhoneGap uygulaması için  slider gereksiniminden ortaya çıktı. Ben tercihimi bu sefer YUI kütüphanesinden yana kullandım ve testlerimde her hangi bir sıkıntı yaşamadım. Mobil uygulamanızda slider ihtayacı duyarsanız YUI kütüphanesini bu amaç için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Benzer Yazılar


DeliPenguen'i Google+'da bulunHenüz yorum yok.