Java, GWT ve Smart GWT üzerine

14 Eylül 2012
Bu yazıyı beğendiysen paylaşmayı unutma :)
Pin It

Java - Google Web Toolkit

Yeni iş yerime başlamamla birlikte uzun zamandır yazmakta olduğum ASP.NET teknolojisini bir kenara bırakıp Ex Aşkım Java ile birlikte GWT ve Smart GWT kullanılan web projelerine dahil olmaya başladım. Şimdiye kadar ki teknik yazılarımda olduğu gibi bu konularda da karşıma çıkan sorunları, elde edilen tecrübeleri, öğrenim yollarını bloğumdan paylaşıyor olacağım.

Gelin şimdi GWT ve Smart GWT neymiş ona bakalım..

GWT ya da Google Web Toolkit nedir?

Tanımı maddeler halinde sıralayacak olursak;

– Google tarafından hazırlanmış,
– Açık kaynak kodlu ve ücretsiz,
– Tarayıcı tabanlı optimize kompleks uygulamalar yapılabilen,
– Google AdWords ve Orkut gibi popüler servislerin de kullandığı,
– Java ile Ajax uygulamaları geliştirebileceğiniz,

bir kütüphanedir.

Bu konuda her türlü destek için Google‘ın hazırlamış olduğu Google Web Toolkit sayfasına göz atabilirsiniz.

GWT uygulamalarındaki özellikleri şöyle sıralayabiliriz:

– Genel Ajax uygulamalarının genel karakteristiği üzerine GWT ile de yerimi kaydedilemiyor.

– Ajax uygulamalarını, tarayıcınız ile birlikte kullanabileceğiniz Firebug gibi eklentilerle test edebilirsiniz.

– Uygulama geliştirirken tamamen Java kodu yazdığınız için Eclipse gibi bir IDE’nin sağladığı özellikleri uygulama geliştirirken kullanabilirsiniz.

– GWT’nin en önemli özelliği tarayıcı tabanlı optimize kompleks uygulamalar geliştirmek olduğundan dolayı tarayıcı uyumluluğu sorunu yok.

– Uygulamanız için yazmanız gereken Javascript kodlarını ya da üçüncü parti bir Javascript kütüphanesini entegre etmek zorunda kalabilirsiniz. Bazen GWT sınıfı API tarafından sağlanamayan düşük seviyeli tarayıcı işlevselliğini erişmeniz gerekebilir. GWT’nin ürettiği Javascript, JavaScript Native Interface (JSNI) özelliği ile uygulamanızın Java kaynak koduna doğrudan JavaScript entegrasyonuna izin vererek bu sorunların her ikisi de çözebilir. (Bu bölümü GWT çalışmalarım sırasında GWT’nin ürettiği Javascripti JSNI olarak ürettiğini okudum. Tam olarak anlama geldiğini araştırdığımda ise okuduğum açıklamada bu şekilde bir çeviriye sahip bilgi gördüm. İlerleyen günlerde bunu daha iyi anlayabilmek için not olarak burada bulunmasında fayda var.)

– GWT ile geliştirdiğiniz uygulamalar Client-side‘tır. Yani bir kullanıcı uygulamaya girdiğinde kullanıcının kendi web tarayıcısı üzerinde, istemcide çalışır. Tıpkı Javascript’te olduğu gibi.

Aslında bu son madde GWT’nin en önemli özelliğini oluşturuyor. GWT’nin Java ile birlikte kullanabileceğiniz çeşitli Ajax kütüphanelerinden en önemli farkı; Java kodunun tarayıcı içerisinde Javascript gibi çalışmasıdır. Klasik Ajax kütüphaneleri çeşitli sunucu odaklı diller ile server-side çalışırken, GWT Client-side olarak çalışır.

Bahsettiklerimiz dışında daha pek çok detay özellik sayabiliriz. Bunları da ilerleyen yazılarımda yeri geldikçe aktarmaya devam edeceğim.

Smart GWT nedir?

GWT mimarisi üzerine kurulmuş, oldukça gelişmiş, ücretli ve ücretsiz sürümleri bulunan bir Ajax kütüphanesidir.
GWT’nin sağlamış olduğu UI – Ara yüz bileşenlerinin çok daha gelişmiş hallerini sunduğu için oldukça popüler hale gelmiş bir diğer kütüphanedir. Aslında en kaba anlamda GWT bu işin Javascript’i ise Smart GWT bunun JQuery’si gibidir diyebiliriz.

Sanırım GWT kütüphanesi hakkında yeterli giriş bilgisine sahip olduk. Bir daha ki yazımızda gerekli çalışma ortamının nasıl kurulacağını göz atacağız.

Benzer Yazılar


DeliPenguen'i Google+'da bulunHenüz yorum yok.