Online Javascript Sıkıştırma Aracı

11 Nisan 2012
Bu yazıyı beğendiysen paylaşmayı unutma :)
Pin It

Javascript Compress

Hazırladığımız web sayfalarında kullandığımız Javascriptlerin boyut olarak optimize edilmesi, web sitenizin performansını arttıracak en önemli faktörlerden biri. Ben de Şubat başından beri hazırlamaya başladığım kendi JQuery kütüphanelerimin optimize edilmiş sürümleri için böyle bir aracın araştırmasına giriştim.

Bir Online Servis tutkunu olarak tabi ki ilk araştırmaya başladığım seçenekler online olarak bu hizmeti veren siteler oldu. Yaptığım testlerde en iyi şekilde sıkıştırma yapan araç olarak jscompress.com karşıma çıktı. Yaklaşık olarak %50 ila %70 arasında başarım gösterdiğini söyleyebilirim. jscompress.com alt yapı olarak UglifyJS kütüphanesini kullandığını da belirteyim.

Örneğin; hazırlamış olduğum JQuery kütüphanemi 5.42KB‘tan 2.60KB indirdi.

Bu servis ile Javascript kodlarınızı kopyala-yapıştır yaparak ya da upload ederek optimize etmeniz mümkün. Hangi seçenek size uygunsa onu kullanabilirsiniz.

Eğer siz de bu tarz bir araca ihtiyaç duyuyorsanız tavsiye ederim. Ayrıca çok yakında hazırlamış olduğum -ki şu anda rakam 6 oldu – JQuery kütüphanelerini de DeliPenguen üzeriden paylaşıyor olacağım.

Benzer Yazılar


DeliPenguen'i Google+'da bulunHenüz yorum yok.