Google Analytics’te kampanyalar için bağlantı etiketleme nasıl yapılır?

31 Mart 2012
Bu yazıyı beğendiysen paylaşmayı unutma :)
Pin It

Google Analytics

Kampanya etiketlemeleri, site domain adresinden sonra özel olarak verilen kampanya değişkenleri sayesinde gerçekleştirilir. Bu sistem ile aklınıza gelebilecek tüm kampanyaları Google Analytics üzerinden takip edebilirsiniz.

Örneğin en sık kullanılan kampanya çeşitleri “Banner Reklamı”, “E-Posta Kampanyası” ve “Anahtar Kelime başına tık ödeme” olarak sıralanabilir.

Peki, İhtiyacımız olan bu Google Analytics URL’lelerini nasıl oluşturacağız?

Bunun için Google’ın sağlamış olduğu “URL Builder” isimli kullanışlı bir araç bulunuyor. (1)
“URL Builder” sayfasını açtığınızda göreceğiniz üzere URL’yi oluşturacak değişkenler 5 seçenekten oluşuyor. Şimdi bunların detaylarına bir bakalım…

Campaign Source (utm_source): “utm_source”, kampanya kaynağı belirtmek için kullanacağınız değişkeni oluşturur. Kampanya URL’sini oluşturmak için kullanımı gerekli bir değişkendir. Örneğin; abcxy.com isimli web sitesine reklam verdiyseniz, “utm_source” değişkenine “abcxy” tanımlaması yapabilirsiniz.

Campaign Medium (utm_medium): “utm_medium”, aynı “utm_source” gibi kullanımı gerekli bir değişkendir. Örneğimizden devam edecek olursak abcxy.com isimli web sitesine vermiş olduğumuz reklamın CPC (cost per click) veya PPC (Pay per click) yani “Tık başına ödeme” şeklinde bir çalışma yapılıyorsa “utm_medium” değişkenine “cpc” veya “ppc” tanımlaması yapabilirsiniz.

Campaign Term (utm_term): Kullanılması zorunlu olmayan değişkenlerden biridir. Google Adwords gibi ödeme yapılan aramaların takibinde kullanılır. Tanımlamış olduğunuz anahtar kelimeleri bu şekilde kolaylıkla takip edebilirsiniz.

Campaign Content (utm_content): A/B Testleri (1)(2) ve içerik hedefli reklamlar için kullanılan ve kullanımı zorunlu olmayan değişkenlerdendir. Reklamları ve özellikle aynı URL’yi işaret eden bağlantıları ayırt etmek için kullanabilirsiniz. Örneğin; reklamın bulunduğu sayfadaki tıklama logo mu? link reklam mı? Bu değişkenle takip edebilirsiniz.

Campaign Name (utm_campaign): Anahtar kelime analizi için kullanabileceğiniz bu değişken, zorunlu değişkenlerden biridir. Belirli bir ürün promosyonu veya stratejik kampanyayı tanımlamak için “utm_campaign” kullanabilirsiniz.

ÖRNEK TABLO

Google Analytics üzerinden bu veriler nasıl takip ediliyor?

Bunun için Google Analytics içerisindeki sol menüde bulunan “Trafik Kaynakları/Traffic Sources > Kaynaklar/Resources >  Kampanyalar/Campaigns” menüsünden takip edebilirsiniz.

Benzer Yazılar


DeliPenguen'i Google+'da bulun  1. 1 Eylül 2012 - 16:00

    Bilmediğim bir konuydu.Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.Saygılarımla