YouWebIt ile IIS olmadan web projesi çalıştırın

22 Şubat 2012
Bu yazıyı beğendiysen paylaşmayı unutma :)
Pin It

YouWebIt Desktop Web Server

ASP.NET ya da Klasik ASP gibi sunucu tabanlı programlama dilleriyle yazılım geliştiriyorsanız, bilgisayarınıza kurulu bir Web Server olmadan projelerinizi çalıştırabilirsiniz.

Üstelik bunu yaparken herhangi bir kurulum, ayar, internet bağlantısı ya da teknik bilgiye ihtiyacınız yok! Kulağa ne kadar hoş geliyor değil mi? 🙂

Yapmanız gereken tek şey, buradan indirebileceğiniz YouWebIt dosyasını projenizin ana dizinine kopyalamak ve çalıştırmak.

YouWebIt

Ama ben illaki ayar yapmak istiyorum diye tutturacaksanız onunda kolayı var. Çalışma esnasında kendisini bilgisayarınızın görev çubuğuna yerleştiren simgenin üzerinde farenizin sağ butonuna tıklayarak “Save Config” seçeneğini işaretleyin.

YouWebIt
Bu işlem sonucunda projenizin rootuna YouWebIt1.1.config isimli bir dosya oluşturulmuş olmalı. Bu dosyayı bir metin editörü ile açarak proje ana dizini, sunucu portu, ana açılış sayfası gibi ayarları kendi isteğinize göre yapabilirsiniz.

YouWebIt
Küçük bir teknik bilgi.. YouWebIt içerisinde ASP.Net development server (WebDev.WebHost.dll) ını kullanıyor. Yani içerisinde WebDev.WebHost.dll dosyasını barındırıyor. Bu sayede Visual Studio’nun kurulu olmadı bilgisayarlarda da rahatlıkla küçük bir masaüstü sunucusu olarak görev yapabiliyor.

Benzer Yazılar


DeliPenguen'i Google+'da bulun1Geri İzlemeler

  1. YouWebIt ile IIS olmadan web projesi çalıştırın | Onur Seyatoğlu Pingback | 2012/02/24