Facebook fb_xd_fragment problemi ve olası çözümü

17 Şubat 2012
Bu yazıyı beğendiysen paylaşmayı unutma :)
Pin It

Facebook Plugin Bug

Facebook sosyal eklentileri büyük küçük pek çok web sitesinde kullanıyoruz. Ancak Google Analytics verilerimizi kontrol ettiğimizde sayfa adreslerinin sonunda fb_xd_fragment parametresinin olduğunu görüyoruz. Aslında bu bir problem habercisi. Gelin bu soruna karşı yapabileceğimiz en olası çözümü konuşalım.

Konu ile ilgili Google’da arama yaptığınızda bu konuda pek çok kişinin muzdarip olduğunu, eğer Facebook Sosyal Eklentilerini kullanıyorsunuz belki de farkında değilsiniz ama sizin de web sitenizde aynı problemi yaşadığınızı göreceksiniz.

Peki nedir bu problem?

Çok detaya girmeden kısaca şöyle ifade edeyim. Facebook’un sosyal eklentilerinde kullandığı “?fb_xd_fragment=” parametresi sayfanızın yüklendiği halde boş bir ekran olarak gelmesini sağlıyor. Ancak sayfa kaynağını kontrol ettiğinizde sayfanızın tamamının yüklendiğini görebiliyorsunuz. Firebug eklentisi ile bu durumu kontrol ettiğinizde ise sayfanızın html etiketinin

<html style=”display: none;”> şeklinde yeniden düzenlendiği görülüyor. İşte bu da problemin ta kendisi!

Konu ile ilgili olarak internet’te pek çok çözüm önerisi bulunuyor. Ancak yaptığım testlerde bunların hiç birinde çalışan bir çözüme ulaşamadım. Buna Facebook Developer Forum sayfasındaki önerilerde dahil. Ama bu durumun olası en iyi çözümle düzeltilmesi gerekiyor. Zira bu durumu fark ettiğim yerin Bugün Gazetesi web sitesi olup, toplam ziyaretçinin %1’ine denk gelse de, Bugün gibi yüksek ziyaretçiye sahip bir sitenin %1’nin nasıl bir rakama tekabül ettiğini varın siz düşünün.

Sorunun çözümü için ise yaptığım işlem gayet basit. Sitenin CSS dosyasına html {display:block !important;} kodunu ekleyerek bu durumu aşabilirsiniz. Yazının başlığında da belirttiğim gibi “Olası Çözüm” diyorum çünkü bu çözüm yalnızca sayfanızı ziyaretçilerimize gösterebileceğiz, ancak Facebook Yorum Eklentiniz artık sayfada görünmeyecek.

Bu durumu şöyle test edelim. Hem sizler de oluşan durumu kendiniz test etmiş olun.

1. Normal URL’deki Bugün Sayfası (Sorun Yok)
http://gundem.bugun.com.tr/hakan-fidan-mazeret-bildirdi-184452-haberi.aspx

2. Parametre ekli Bugün Sayfası (html {display:block !important;} kodu eklenmiş sayfa çalışır durumda ama Facebook Yorum Eklentisi artık yok!)
http://gundem.bugun.com.tr/hakan-fidan-mazeret-bildirdi-184452-haberi.aspx?fb_xd_fragment=

Şimdi sorunu görebilmek için de Facebook Yorum Eklentisine sahip Vatan Gazetesinin web sitesine göz atalım.

1. Normal URL’deki Vatan Sayfası (Sorun Yok)
http://haber.gazetevatan.com/Haber/431423/1/Gundem

2.Parametre ekli Vatan Sayfası (Sorun devam ediyor..)
http://haber.gazetevatan.com/Haber/431423/1/Gundem?fb_xd_fragment=

Bu arada yazı içerisinde özellikle yorum üzerinde durdum. Ancak aynı parametreyi kullandığını düşündüğüm Facebook Beğen düğmesi için de aynı durum geçerli.

Eğer bu konuda daha önce bir çalışma yaptıysanız, nihai bir çözümünüz varsa ve paylaşırsanız sevinirim.

Benzer Yazılar


DeliPenguen'i Google+'da bulun  1. 6 Mart 2012 - 18:04

    Bugün yaşadım bu sorunu bir kere gördüm, bende bişeyler deniyolar diye düşündüm :). Daha sonra hiç karşılaşmadım.

1Geri İzlemeler

  1. Bilgisayar,Ve Bilisim,dedicated,Domain,sitilpanel,panelci,Panelciler,Paneller,Premium,Panel,Seo Seo Nedir sesli SesliChat Sesli Chat Seslichat1 seslichat panel Seslichat panelcileri seslichat paneli sesli chat paneli Sesli Chat panelleri seslichat panelle Pingback | 2012/03/13