Yeni yılın ilk güzelliği; DeliPenguen Dmoz’da

1 Ocak 2012
Bu yazıyı beğendiysen paylaşmayı unutma :)
Pin It

Dmoz Logo

Şimdiye kadar kendim için yapmış olduğum web sitelerinin tamamı Dmoz’a girmişti. Ama iki kezdir başvurduğum halde sonuç alamadığım DeliPenguen için, yeni yılın ilk saatleriyle birlikte bu da gerçekleşti. Bilmeyenler için Dmoz nedir açıklamaya çalışayım.

Dmoz nedir?

Dmoz açık haliyle “Open Directory Project” yani “Açık Dizin Projesi” anlamına geliyor. İçerisinde 1 milyondan fazla kategori, bu kategoriler altında 5 milyona yakın web sitesi ve 90 binden fazla editörün görev aldığı yani insanlar tarafından düzenlenen bir dizindir.

Dmoz’un önemi nedir?

Bu dizinin web sitesi sahipleri ve geliştiricileri için önemi ise Google, Netscape Search, AOL Search, Lycos, HotBot, DirectHit ve daha pek çok arama motoru için dizin hizmeti vermesi ve bu arama motorlarının web sitesi indekslemeleri için bir referans kaynağı oluşturmasından ileri geliyor. Dolayısı ile web sitenizin Dmoz kayıtları içerisinde yer alması kısa sürede yukarıda saymış olduğum arama motoru indekslerine de kolayca girmenizi sağlayacaktır. Tabi bunun yanında PageRank değeri 8 olan bir web sitesinden direkt link almanız da, web sitenizin rank değerinin artmasına ve Google aramalarındaki kıymetinizin üst seviyelere çıkmasına yardımcı olacaktır. En azından seo’cular öyle diyor. Ben onların yalancısıyım..

Peki, bu dizinle nasıl yer alabilirsiniz?

Dmoz’a katılmak ücretsizdir. Ancak Dmoz’un bazı kriterleri bulunuyor. Burada verilen hizmet özellikle spam olmayan, özgün içeriğe sahip web sitelerini bir araya toplamak ve kaliteli bir web dizini oluşturmak için çabalanıyor. Dolayısı ile Dmoz’a eklemeyi planladığınız web sitenizin bu tarz bir içeriğe sahip değilse hiç başvurmayı bile düşünmeyin.

Web sitenizi Dmoz’a önermek için de buradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz. DeliPenguen’ de Dmoz dizinin de World > Türkçe > Bilgisayar > İnternet > Web > Web Günlükleri > Teknoloji kategorisi altında yer alıyor.

Benzer Yazılar


DeliPenguen'i Google+'da bulunHenüz yorum yok.