Popüler JavaScript kütüphaneleri ve optimizasyon

21 Ocak 2012
Bu yazıyı beğendiysen paylaşmayı unutma :)
Pin It

JQuery

Web sitelerini hazırlarken artık pure Javascript kullanmaktan çok, işlerimizi kolaylaştırdığı için popüler Javascript kütüphanelerini kullanıyoruz. Bu yazıda tanıtacağım online servis ile popüler tüm javascript kütüphanelerinin yolunu tek bir tıkla kopyalayıp, projelerinizde kullanabilirsiniz.

Web projelerinde lokalinizde yaptığınız ve internet bağlantınızın olmadığı bir çalışma ortamında çalışmıyorsanız Javascript kütüphanelerini CDN hostinglerden kullanmanız optimizasyon açısından daha sağlıklıdır.

Peki, CDN (Content Delivery Networks – İçerik Dağıtım Ağı) hosting nedir?

Şov devam etmeli” mantığıyla hareket eden bu sistem, bir web sitesini ziyaret eden kullanıcının bulunduğu lokasyona en yakın sunucudan cevap vermesi esasına dayanıyor. Yani, Almanya’dan giriş yaptığınızda o bölgeye en yakın sunucudan, Türkiye’den giriş yaptığınızda da yine o bölgeye en yakın sunucudan cevap alırsınız.

Optimizasyona olan katkısı nedir?

Web sitenizde kullanacağız Javascript kütüphanelerini bu sunucular üzerinden kullandığınızda, hem daha hızlı hem de lokal geri dönüşler yapılacağı için web sitenizin açılma hızına, kendi hostinginizde bulunduğundan daha kısa sürede cevap verecektir.

Büyük web siteleri ne yapıyor?

Merak etmeyin, onlarda bu sistemleri kullanıyor. Özellikle lokasyon sayılarını en uygun düzeyde tutarak, web sitelerine bir saldırı olması durumununda en yakın lokasyondaki sunucusu kapanmış dahi olsa ona en yakın bir diğer sunucudan hizmetini vermeye devam ediyor. Başta da söylediğimiz gibi şov devam ediyor..

Gelelim asıl konumuza..

Popüler Javascript kütüphanelerinin CDN linklerine nereden ulaşacağız?

CDN nedir? Javascript kütüphanerini neden CDN hosting üzerinden çağırmalıyız? gibi konularına göz attığımıza göre aklımıza ilk önce bu kütüphanelerin CDN linklerine nasıl ulaşacağımız sorusu geliyor. Bunun en kısa cevabı elbetteki kütüphanelerin resmi web sitelerinden olacaktır. Ancak bu kütüphanelerin tümüne tek bir adresten ulaşmak istiyorsanız ScriptSrc tam da aradığınız online servis diyebilirim.

JQuery

Oldukça sadece ve kullanışlı ara yüzü ile Javascript kütüphanelerinin CDN yollarını yalnızca tek bir tıkla kopyalayabilir, bu kütüphaneler hakkında sürüm bilgilerini, resmi site adreslerini, son güncelleme tarihini ve kütüphanelerin normal ve minimum sürüm yollarını öğrenebilirsiniz.

JQuery

Bu serviste hangi kütüphaneler bulunuyor diye merak ediyorsanız hemen söyleyelim. JQuery, JQuery UI, Chrome Frame, swfobject,Mootools,YUI,Ext JS,prototype,script.aculo.us ve dojo toolkit olmak üzere 10 kütüphane bulunuyor.

Küçük bir not daha..

Kütüphanelerin min sürümleri daha küçük boyutlarda olduğu için web sitesi hızınıza pozitif yönde etki edecektir. Bu yüzden tercihinizi bu sürümlerden yana kullanmanızı tavsiye ederim.

Benzer Yazılar


DeliPenguen'i Google+'da bulun  1. 22 Ocak 2012 - 23:08

    Kardeş yararlı bilgilerçok teşekkür ederim.

  2. 18 Nisan 2013 - 07:53

    Okuduğum makaleler içerisinde en yalın ve aydınlatıcı olanı sizinki; ellerinize sağlık.