Internet Explorer 6 konusunda Microsoft da isyanda

5 Ocak 2012
Bu yazıyı beğendiysen paylaşmayı unutma :)
Pin It

Internet Explorer

İlk İnternet’i kullanmaya başladığım 1998 yılından beri hiç bir zaman Internet Explorer kullanıcısı olmadım ama web sitelerini yaparken kullanıcı kitlelerini de düşünerek mecburiyetten dolayı ister istemez efsane(!) sürüm Internet Explorer 6 hep hayatımızda oldu. Ama artık üreticisi de istemiyor.

Her web geliştirme ile uğraşanın kabusu olan Internet Explorer 6‘nın ne zaman öleceği, artık üreticisi olan Microsoft tarafından da merakla bekleniyor.

Microsoft’un açmış olduğu ie6countdown.com adresi bunun nefis bir örneği! Hatta iş bu kadarla da kalmıyor ve site içerisinden erişebileceğiniz “Educate” bölümünden niçin Internet Explorer 6 kullanmamanız gerektiğini, Internet Explorer ve diğer tarayıcı karşılaştırmaları, Internet Explorer’ın kendi sürümleri arasındaki karşılaştırmalarına göre her şey sunuluyor. Internet Explorer’ın kendi sürümleri arasındaki karşılaştırmalarına Internet Explorer 6 dahil edilmemiş bile. Açıkçası son yıllarda İnternet adına gördüğüm en güzel eylemlerden biri olmuş. Microsoft‘u bu çabasından dolayı kutluyorum.

Üstelik tek kutlayan ben de değilim. Microsoft‘ta yine bu web sitesi üzerinde bulunan “Champions” bölümünden ülke kullanımı %1‘in altına düşen ülkeler Şampiyon ilan ediyor. 🙂 Bu ülkeler arasında Amerika, Çek Cumhuriyeti, Portekiz, Filipinler, Meksika, Avusturya, Polonya, İsveç, Danimarka, Finlandiya ve Norveç bulunuyor. Görünüşe bakılırsa İskandinav ülkeleri Internet Explorer 6‘yı hayatlarından çıkarmış durumda. Microsoft‘un yayınladığı haritaya göre Türkiye %1.1 görünüyor. Ne diyelim darısı ülkemizin başına.

İlginç bir istatistikte Çin‘den. Internet Explorer’ın Çin’deki kullanım oranı hala %25.2! İnanılır gibi değil..

Benzer Yazılar


DeliPenguen'i Google+'da bulunHenüz yorum yok.