Cut The Rope, HTML5 ile tarayıcınızda

12 Ocak 2012
Bu yazıyı beğendiysen paylaşmayı unutma :)
Pin It

Cute The Rope

Bir süredir HTML5 sürekli dilimizde ve artık söylemden öte yapılan uygulamaları gördükçe hem fazlasıyla heyecanlanıyoruz hem de gümbür gümbür gelişine hep birlikte şahit oluyoruz. İşte onlardan biri daha..

Geçtiğimiz günlerde sizlere “CSS ile iPhone tasarımı yapılır mı?” başlıklı yazımda tanıttığım iPhone tasarımı, saf HTML5 ve CSS3 ile yapılmıştı. Tabi bu örneği Microsoft‘un “Cut The Rope” projesi ile karşılaştırmak abesle iştigal olur.

Microsoft, oyunun üreticisi ZeptoLab ve Pixel Lab uzmanlarıyla gerçekleştirdiği projeyi beautyoftheweb.com adresinden duyurmuştu. ZeptoLab‘ın açıklamasına göre oyunun native iOS sürümü kütüphaneleri hariç olarak yaklaşık 15.000 satır kod ile yazıldığını düşünecek olursak, oyunun tarayıcı üzerinde çalışmasının önemini çok daha iyi kavrayabiliriz.

Cut The Rope
Oyun başta Internet Explorer 9 olmak üzere Google Chrome ile de sorunsuz çalışıyor. Firefox için ise aynı şeyi söylemek pek mümkün değil. En azından 4.0 sürümü için. Zira 9.0.1 sürümü çıkmış olsa da halen 4.0 kullandığım için tecrübe etme fırsatı bulamadım. Bu sürümü kullananlar sonucu paylaşırsa sevinirim.

Oyun 60 fps kare hızına göre yapılmışken verilen bilgi tablosuna göre Windows 7 işletim sistemi, Core i7 işlemci ve 8GB ram’e sahip bir donanımla Internet Explorer 9 ve Google Chrome kafa kafaya bir başarı gösterirken, özellikle Microsoft‘ın yeni çıkacak olan işletim sistemi olan Windows 8, Internet Explorer 10 ile Core i5 ve 4GB ram’li bir bilgisayarla aynı başarıyı elde ediyor.

Cut The Rope
Oyunun çeşitli tarayıcı ve işletim sistemleri üzerindeki başarım oranlarına ve geniş açıklamalarına buradan ulaşabilirsiniz.

Kesin olan bir şey var ki; o da gelecek günlerde çok daha güzel projeler görüp, uygulamaya başlayacağız.

Benzer Yazılar


DeliPenguen'i Google+'da bulunHenüz yorum yok.