İlk bakışta Ice Cream Sandwich

18 Aralık 2011
Bu yazıyı beğendiysen paylaşmayı unutma :)
Pin It

Nexus S Ice Cream Sandwich Update

Bir süredir tecrübe etmeyi merakla beklediğim Android‘in Ice Cream Sandwich sürümünün Nexus S için resmi sürümü duyurulunca dünden beri telefonumu elimden düşürmeden test etmeye devam ediyorum. İşte ilk gözüme çarpanlar..


Bu yeni sürümün teknik boyutuna göz atmak isteyenler Android geliştiriciler bloguna göz atabilirler. İşin diğer kısmına buradan bakmaya devam edelim.

1. Telefonu ilk açtığınız andan itibaren değişiklikler hemen göze çarpmaya başlıyor. Açılış ekranı yeni bir açılış tarzıyla sizi karşılıyor ve kesinlikle çok kullanışlı. Telefonunuzun açma durumunda meşgule bırakma ve cevaplamanın yanı sıra yeni bir özellik eklenmiş. Anında SMS ile cevapla! Eğer SMS seçeneğini seçerseniz karşınıza aşağıdaki seçenekler geliyor.

Şimdi konuşamam ne oldu?
Seni hemen geri arayacağım.
Seni daha sonra ararım.
Şimdi konuşamam daha sonra arar mısın?
Özel mesaj..

Yani tek tıklama ile arayana SMS ile cevap verebildiğiniz gibi “Özel mesaj” kısmından kendi iletilerinizi de oluşturabilirsiniz. Bu özelliği daha önce uygulama bazından kullanabiliyorduk. M2 Bilişim tarafından hazırlanıp, markette sunulan “SMS Reply” uygulaması tam da bu noktada imdadımıza yetişiyordu.

Bu durum telefonunuza arama gelmesi durumunda geçerli. Fakat kilit ekranındaki yenilikler bu kadarla da kalmıyor. Normal şartlarda telefonunuzu kilit ekranından çıkarmak için de 2 seçenek var. Daha önce kullanmakta olduğum Android 2.3.6 sürümünde ses kapatma ve kilit açma şeklinde bulunan kilit ekranı, artık kamera ve kilit açma ekranı olarak düzenlenmiş durumda. Bence de ses yerine kameradan yana tercih kullanılması daha doğru olmuş.

2. Kilit ekranını geçtikten sonra yeni bir ara yüz bizi bekliyor. Yanlış hatırlamıyorsam Android 3.0 Honeycomb ile birlikte gelen bu yeni ara yüz artık cep telefonumuzda ve oldukça şık.

3. Yeni ara yüz, yeni bir font ile birlikte geliyor. Okumayı daha da kolaylaştıran “Roboto” fontu. Telefonunuzu kullanmaya başladığınız andan itibaren fontun gerçekten okunmayı kolaylaştırdığını fark etmeye başlıyorsunuz.

4. Menülerde kesinlikle daha kolay kullanım. Android 2.3.6 sürümde menü kayma ekranı dikey, önceki sürümlerinde yatay kaydırmalara rastlıyorduk. Bu sürümde ikisi bir arada diyebiliriz. Uygulamalar menüsünün içerisinde iki şekilde de gezinebildiğiniz gibi en güzel özelliklerinden biri de şu. Dikey kaydırma bana daha kullanışlı gelirken, dikey kaydırmada tam bir ekran boyutunda kayma olmadığından dolayı bazı uygulamaları ister istemez kaçırıyordu. Şimdi ise bu iki özelliği bir arada kullanmak gerçekten müthiş!

Üstelik menüler yalnızca uygulamalara değil, uygulamalar ile birlikte aynı menü içerisinden widget’lara da ulaşabiliyorsunuz. Üstelik ön izlemeli görüntüsü, alabildiği boyut özellikleri ile birlikte.

5. Çok daha kullanışlı widget yönetimi. Bir önceki maddede bahsettiğim gibi artık wdigetlara erişim çok daha kolay. Ama bundan daha da önemlisi widgetlardaki boyut değişim özelliği. Önceki sürümlerde en ve boy kareleri rakamsal değerlerle belirtilerek o şekilde eklenebiliyordu. Şimdi ise widgetınızı istediğiniz masaüstü ekranına ekleyip yalnızca basit bir çekme işlemi ile yapılabiliyor. Açıkçası bu özelliğinden dolayı widgetların kullanımının daha da artacağını ön görüyorum.

Ancak bu gözüme bazı kusurlarda takılmadı değil. Örneğin; Gmail hesabınıza ait gelen kutunuzu widget olarak masaüstünüze eklediğinizde gelen postalarınıza rahatlıkla ulaşabildiğiniz halde okuduğunuz e-postalarınız hala okunmamış olarak görünüyor.

6. Yokluğunu en çok hissettiğim özelliklerden biri yeni masaüstü ekleme ekranı oldu. Daha önce CynogenMod ve Nexus S’i orjinal romunu kullanmıştım. Bu özellik CynogenMod’da bulunan bir özellik miydi? Yoksa Orjinal rom’da da var mıydı emin olamadım. Ama bu kadar etkin widget kullanımı varken bu özelliğin olmaması büyük eksiklik olur. Açıkçası yerini bulamadım. Bilen varsa ve bilgilendirirse sevinirim.

7. Daha etkin şarj kullanımı. Bu konuda yanılıyor da olabilirim. Zira yaptığım test teknik veriler ile değil yalnızca kullanım ile ilgiliydi. Ama kesinlikle daha etkin bir şarj yönetimi sağladığını söyleyebilirim. Aynı uygulamalarla aynı sürelerdeki kullanımlarımda şarjın çok daha fazla dayandığını gözlemledim.

8. Yeni sürüme geçtiğimde aklımı kurcalayan en önemli faktörlerden biri de uygulama performanslarının nasıl olacağıydı. Örneğin; daha önce size “Bağımlısı olacağınız bir Android Oyunu” yazısında tanıttığım Blood & Glory oyunu, ciddi performans isteyen bir uygulama. Zira Andorid 2.3.6’daki Orjinal Nexus romunda bazın uzun yükleme ekranlarını beklemek ve bazen donma gibi durumlar yaşıyordum. Ancak beklentimin aksine bu oyunu çok daha performanslı çalıştırdığını ve önceki şikayetlerimin olmadığını gözlemledim. Tabi bu durum yalnızca bu uygulama için geçerli değil. Diğer uygulamalarda da aynı durum söz konusu.

9. Entegre Google+. Bu yeni sürümde Google’ın yeni sosyal medya sitesi Google+’ta entegre olarak geliyor. Yani Google+’ta yorum yazdığınız ya da içerik paylaştığınızda ve arkadaşlarınızın bu başlıklara bir şeyler yazdığında anında telefonunuz üzerinden haberdar olabiliyorsunuz.

10. Daha fazla multimedya.. Artık fotoğraflarınızı düzenlemek için ekstra bir uygulamaya ihtiyaç duymayacak kadar yeterlilikte efektler ve araçlar bu sürümle birlikte cep telefonunuzda. Üstelik sadece fotoğrafta değil. “Movie Studio” uygulaması ile videolarınızı da dilediğiniz gibi düzenleyebiliyorsunuz.

11. Henüz test etme fırsatı bulamadım bir özellik, “Android Beam“. Maalesef şimdiye kadar yakın zamanda çeşitli pek çok alanda etkin olarak kullanılması düşünülen NFS (Near Field Communication) isimli yeni nesil kablosuz iletişim teknolojisini kullanma fırsatı bulamadık.

İlk NFC destekli cep telefonları 2006 yılında Nokia tarafından üretilmiş olsa da, Google’ın Gingerbread adı verilen Android 2.3 sürümünde duyurduğu NFC desteği halen istenilen noktada değil. Ancak Android Beam ile bu özelliği nihayet etkin olarak kullanmaya başlayacak, video, müzik, dosya gibi çeşitli içeriklerimizi artık NFC özellikli başka bir cihaza direkt olarak aktarma yapabileceğiz. Tabi bunun için kullandığınız cihazın NFC destekli olması gerektiğini hatırlatalım.

Benzer Yazılar


DeliPenguen'i Google+'da bulun 1. 18 Aralık 2011 - 20:15

  Hocam teşekkürler, ben de resmi duyurusu yapılmış olan sonyericsson xperia arc android 4.0 güncellemesini bekliyorum.

  • :DeliPenguen
   18 Aralık 2011 - 20:27

   Hocam ICS gerçekten güzel. Hatta Android sürümleri arasında bana göre bir devrim olmuş. Eminim en kısa zamanda Xperia Arc için de çıkacaktır. 😉