ASP.NET ile Label For işlemi

26 Aralık 2011
Bu yazıyı beğendiysen paylaşmayı unutma :)
Pin It

ASP.NET Label For

Html komutları ile kolayca uyguladığımız ve tıkladığımız label ile ilişkili Html nesnesini seçmemizi sağlayan label for işlemini, ASP.NET WebForm ile nasıl yapılacağına bir göz atalım.

Özellikle form doldururken kullanıcı olarak faydalandığımız güzelliklerden biri olan label for işlemini aşağıdaki resimdeki gibi rahatça kullanabiliyorduk. Label içerisine yazılmış olan metne tıkladığımızda ilişkili olan Html nesnesine odaklanmamızı sağlıyordu. Yapmamız gereken işlem, odaklanılmasını istediğimiz Html nesnesinin id değerini label’ımızın for parametresine tanımlamak.

ASP.NET Label For

Aynı işlemi ASP.NET Web Form’da da uygulamak oldukça basit. Label ve TextBox’ımızı aşağıdaki gibi ekledikten sonra tek yapmamız gereken, tıpkı Html için olduğu gibi bu sefer for yerine “AssociatedControlID” parametresine ilişkili nesnemizin id değerini yazmak.

ASP.NET Label For

Yapılması gereken tüm işlemler bu kadar. Burada eklemiş olduğumuz “AssociatedControlID” parametresi Html kodu üretilirken o nesnemizin klasik label for şeklinde üretilmesi gerektiğini belirtir. Kullanmazsak label nesnemizin span komutu olarak üretildiğini test edebilirsiniz. İşlemimizin neticesinde formunuzu aşağıdaki gibi kullanabilirsiniz.

ASP.NET Label For

Benzer Yazılar


DeliPenguen'i Google+'da bulunHenüz yorum yok.