2011 yılında aklımızda kalanlar – Bölüm #3

22 Aralık 2011
Bu yazıyı beğendiysen paylaşmayı unutma :)
Pin It

2011 yılı içerisinde teknoloji dünyasında olup bitenleri uzmanların kaleminden okumaya devam ediyoruz. Geri de bıraktığımız yılın kısa kısa değerlendirmeleri şeklinde olan röportajların üçüncü bölümünde konuklarımız İlhan Özel, Cem Kıvırcık ve Özgür Çetin. İşte röportajların üçüncü bölümü..

2011, teknoloji adına 2000’in başından beri en çok hareketin olduğu, ve hayal kırıklıklarının olduğu bir yıl oldu. Nasıl mı? İşte Şöyle;

– 2011’de Android OS‘li telefon üreticisi firmalar bir küs bir barışık yaşadılar, bir türlü tek çatı altında güçlerini birleştiremediler. Hal böyle olunca ne kadar çok Androidli telefon satılmış olsa bile henüz standartlar tam oturmuş değil. Bu durum iPhone‘un ekmeğine yağ sürse de Steve jobs‘ın ölümüyle Apple kanadında bir süreç yavaşlaması meydana geldi. iPhone 5 bekledik, olmadı 4S’le yetinmemiz istendi. ama Tüketiciler olarak bundan da çok memnun kalmadık. ama her şeye rağmen iPhone piyasalardaki “özel” yerini koruyor.

– 2011’de Mobil dünya agresif ‘Androidçi’ler ve özellikle uzak doğulu üreticilerin birden çok mobil telefon modelini kısa sürede piyasaya sürmesi nedeni ile çok hızlı büyüdü. Zannedildi ki mobil sektörün reklam ciroları da çok dikey artar. Ancak öyle olmadı. Türkiye pazarında mobil dijital reklamlar yerinde saydı.

– 2011 yılı için Dijital video yılı dendi. Video siteleri ve video sektörüne yatırımların patlamasını bekledik. Öyle olmadı. Video reklam (Pre-roll, mid-roll, post-roll) ciroları eskiye oranla artmış olsa da beklenen düzeyde değil.

– 2011’de patent kavgaları ayyuka çıktı. Özellikle mobil tarafta firmalar adeta birbiriyle savaşıyor. Kim neye önce patent aldı, kim kimin tavuğuna “kışt” dedi, hala netleşmiş değil. Nitekim ülkeler bazında patentler için Yargı kurumları benzer olaylarda farklı hükümler verdiğinden dünya genelinde bir patent standardizasyonu artık mümkün gibi görünmüyor. Bu kavgalar önümüzdeki yıllarda da sürecek.

Dijital gazetecilik, hızla basılı gazeteciliğin tahtına oynamaya devam ediyor. 2011’de de basılı gazete satışları geçen yıllara oranla düşüşüne devam etti. Internet haber sitelerinin ziyaretçi trafikleri artışını sürdürüyor.

Sosyal medya çok daha sosyalleşti, çeşitlendi, sosyal medya reklam ciroları geçen yılları katladı. Text mesaj olarak yola çıkan Twitter özelliklerini artırarak Facebook‘laşma yolunda ilerlerken, Google+ ise Google Buzz handikapından sonra yoğurdu üfleyerek yiyor ve temkinli büyüyor. Ama hala sosyal medyanın padişahı Facebook.

İlhan Özel
Freelance Bilişim Yazarı ve Dijital Reklamcı
ilhanozel.blogspot.com


hr_divider

2011… Felaketlere rağmen…

2011, birçok felaketi yaşamamıza neden oldu. Özellikle Japonya’daki deprem sonrası Tsunami dalgasının yarattığı dehşet, bir türlü gözümün önünden gitmiyor. SimCity’de evleri kurduktan sonra, çeşitli şekillerde yıkmanız için seçenekler verilir ya… Adeta SimCity’de oynuyor gibiydim o gün… Lakin o sel sularının altında kalanlar gerçek insanlardı ne yazık ki…
Felaketlerin birçoğu Sony’yi vurdu aslında… Hatta İngiliz CEO’ları Sir Howard Stringer, bu yıl IFA açış konuşmasında şöyle demek zorunda kaldı: “Yandık, su baskınına uğradık ve hacklendik. Ama hala ayaktayız…” Dolayısıyla aklıma ilk gelen 2011’e damgasını vuran teknolojik gelişmeler şunlar:

– Bilişimden de sorumlu olan, 8 yıldır görevde olarak Cumhuriyet tarihinin en uzun dönem Ulaştırma Bakanı olma özelliğine sahip olan Binali Yıldırım’ın, gelecek dönem için de İzmir milletvekili olarak görevine devam etmesi
– Japonya’daki sel baskını ile yaşanan depolama ürünleri sıkıntısı
Sony PSN’in hacklenmesi
Sony’nin de P ve S serisi modelleriyle tablet PC piyasasında yer alması
Apple ve Samsung arasındaki dava… Galaxy Tab’lerin IFA’da tezgâhlardan toplanması, AB’de satış yasağının getirilmesi
Blackberry RIM’in önce bazı ülkelerde (Suudi Arabistan vs.) yaşadığı mail sunucu güvenlik bunalımı, sonra üç gün süren hizmet dışı kalma durumu.
iPhone 5 bekleyenlerin, ortadaki iPhone 3GS gerçeğini gözden kaçırmış olmaları
Steve Jobs’ın yaşamını kaybetmesi. Hem de iPhone 4S lansmanından bir gün sonra…
– Bulut bilgi işlem kavramının her alanda yaygınlaşması, bilgiye, zaman, mekân ve hatta donanım bağımsız ulaşma olanağı
Türk Savunma Sanayi’nin geldiği nokta, kendi gemimiz, kendi insansız uçağımız
– Tübitak Uzay tarafından yerli mühendisler tarafından yapılan ilk Türk milli gözlem uydusu Rasat’ın uzaya gönderilmesi ve yeryüzü fotoğraflarının alınmaya başlanması
– Hemen her konuda Ar-Ge’ye verilen önemin artması, kurulan Ar-Ge merkezlerinde çalışanların sayılarının artması
– Operatörlerin Çağrı Merkezi hizmetlerini Doğu’nun en ücra köşelerine kadar götürerek, bölgede istihdam yaratması
Anonymous Saldırısı’ndan büyük yara almadan çıkmamız, Siber Güvenlik tatbikatlarımız ve Siber Ordu’muzun kurulması
Fatih Projesi’yle birlikte birçok marka tabletin piyasaya çıkması
– Tablette treni kaçıran Intel’in Ultrabook’lara sarılması
– TV’lerin de akıllanarak, “connected” hale gelmesi
– Kablosuz ürünler arasına sabit disklerin de katılması
– Başkanlığı Turhan Menteş’ten alan Serhat Özeren’in İnternet Kurulu’nda etkin adımlar atması, “Güvenli İnternet” ve “5651”in STK’lar ve akil kişiler tarafından tartışmaya açılması
– 22 Ağustos’ta devreye girmesi planlanan ve “sansür” olarak tanımlanan “Güvenli İnternet” filtresinin 22 Kasım’da devreye girmesi ve ilk 5 günde yalnız 45 bin kişinin bu filtreyi kullanmak istemesi… Ve ne yazık ki, bu rakamın 30 bin kadarının kendilerine gelen mobil mesajı “Evet” olarak yanıtlayan mobil kullanıcılar olduğu…
– Türkiye’de ilk kez bir maçın 3D yayınlanması

Cem Kıvırcık
Gazeteci, yazar
www.cemkivircik.com

hr_divider
Bu yıl teknolojik anlamda çok hareketli bir yıl oldu. Birçok yeni ürün piyasaya sürüldü, bazıları piyasadan çekildi. Aramızdan ayrılanlar oldu, aramıza katılanlar oldu.

Aslında bu yılla ilgili anlatılacak çok şey var. Ama bence en önemlisi Apple‘ın kurucusu Steve Jobs‘un 5 Ekim 2011’de aramızdan ayrılmasıydı. Eskilerin nevi şahsına münhasır insan tanımına uyan ilginç biriydi Jobs. İnatçı, dediğim dedik, insanları manipüle etmeyi seven ama bir o kadar da farklı.

Apple hastası değilim, iPad dışında Apple ürünü de kullanmıyorum ama firmanın ürünlerinin böyle farklı olmasının en önemli sebebi Steve Jobs’tu. Toprağın bol olsun diyelim.

Hazır konu açılmışken tablet pazarının yükselişi de 2011 yılına denk geldi. Gerçi geçen seneden beri süren bir rekabet vardı pazarda ama artık iPad dışındaki rakiplerin de farklı modeller piyasaya sürmesiyle bu rekabet iyice kızıştı. Artık ben de varım diyen Android cephesinde güçlü cihazlar da görülmeye başlandı. Ayrıca Android 4.0 ile tablet/telefon farkı ortadan kalktığından önemli bir sorun da çözülmüş oldu. Bunun etkilerini 2012’de göreceğiz.

Son yıllarda zor günler geçiren HP’de bu yıl yine CEO değişikliği oldu. Ayrıca firma geçen yıl satın aldığı Palm ve WebOS işletim sistemi ile ilgili radikal kararlar aldı. Önce bu işletim sistemini kullanan tabletler piyasaya süren şirket uygulama desteğini sunamadığı için bu ürünleri durdurdu. WebOS’in ise yoluna açık kaynaklı bir yazılım olarak devam etmesi gündemde.

Bu yıl oyun konusunda da çok bereketli oldu diyebilirim. Özellikle Battlefield 3 ve Call of Duty – Modern Warfare 3 gibi oyunların piyasaya sürülmesi (BF3 beklediği ilgiyi görmedi ayrı konu) sektörü hareketlendirdi. Ayrıca konsol cephesinde bir hareket algılayıcısı furyası da iyice baskın olmaya başladı. Artık her konsolun bir hareket algılayıcısı var ve bu özelliği kullanan oyun sayısı da giderek artıyor.

Intel tarafından geliştirilen ve sektöre yön verecek gibi görünen Ultrabook konseptli cihazlar da bir diğer farklı gelişmeydi. Yılın son aylarında piyasaya sürülen ve Apple‘ın MacBook Air modellerine fazlasıyla benzeyen bu yeni nesil dizüstü bilgisayarlar incelik ve performanslarıyla dikkat çekiyorlar.

Bu arada geçtiğimiz yıllarda hayatımıza giren küçük ve temel işlemler için tasarlanan Netbook kategorisi de tarihe karışmaya başladı. Aralarında Samsung ve Dell gibi üreticilerin bulunduğu firmalar bu yılın sonlarına doğru artık Netbook üretmeyeceklerini duyurdular. Elveda Netbook.

Windows 8 ise yılın bomba ürünlerinden biriydi. Microsoft‘un geliştirdiği yeni nesil işletim sistemi duyurulur duyurulmaz bir de Developer sürümü kullanıma sunuldu. Hem tablet hem bilgisayar uyumlu olan Windows 8‘in önümüzdeki yıl piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Özgür Çetin
ShiftDelete.Net Yayın Danışmanı
www.shiftdelete.net

Benzer Yazılar


DeliPenguen'i Google+'da bulunHenüz yorum yok.