2011 yılında aklımızda kalanlar – Bölüm #1

12 Aralık 2011
Bu yazıyı beğendiysen paylaşmayı unutma :)
Pin It

Röportajlar

Yeni bir yıla girmek üzere olduğumuz şu günlerde, 2011 yılı teknoloji dünyası içinde oldukça hareketli geçti. Ben de bu konuda fikirlerini öğrenmek adına hepimizin İnternet siteleri, dergi ve gazetelerden severek okuduğumuz teknoloji editörleri ve uzmanlarıyla bir dizi röportaj yaptım. Geri de bıraktığımız yılın kısa kısa değerlendirmeleri şeklinde olan röportajları bir kaç bölümde yayınlayacağım. İşte röportajların ilk bölümü..

– Güvenlik filtresi ve İnternete sansür tartışmaları
– iPhone 5 beklerken 4s gelmesi
Steve Jobs‘un ölümü
– HP’nin bir yıldan kısa bir sürede CEO değiştirmesi
Leo Apotheker‘in bir yıl içinde dünyanın iki büyük dev firmasından kovulması (SAP ve HP)
– HP’nin önce çekiliyorum açıklaması yaptığı PC pazarında devam edeceğini açıklaması
– Online girişimlerin hızla yükselen değeri
– Türk girişimcilerin geçen yıla göre daha fazla yatırım alması

Ahmet Usta
Bloomberg Businessweek Türkiye Teknoloji Yazarı
http://www.infomag.com.tr

hr_divider
Teknolojinin zor yılı

Geride bırakmaya hazırlandığımız 2011 yılı, güvenlik sorunları, küçülen şirketler, CEO değişiklikleri derken teknoloji dünyasından hiç de iyi hatırlanmayacak bir yıl oldu.

Yıl boyunca en çok bulut bilişim konulması, ardından yılın sonuna doğru hayatımıza Big Data (Büyük Veri) kavramının girmesiyle gündem biraz daha hareketlendi. Tablet ve akıllı telefon savaşlarını saymazsak kayda değer çok fazla gelişme olmayan 2011’i dilersen madde madde değerlendirelim.

1. Dünyanın en büyükleri arasında alan Cicso, hızla değer kaybetti ve çalışanlarını işten çıkarmak zorunda kaldı.
2. Teknoloji denince akla gelen birkaç şirketten biri olan HP; iki CEO değiştirdi. Son gelen CEO Meg Whitman ise tam anlamıyla enkaz devraldı.
3. iPhone 5 bekleyenler iPhone 4S ile hayal kırıklığı yaşarken iPhone 4S’in piyasaya çıkışından kısa bir süre sonra dahi çocuk Steve Jobs’un hayatını kaybetti. Bu kayıp teknoloji sektöründe olduğu kadar dünyada da büyük üzüntüyle karşılandı.
4. Kendine has çözümüyle bir anda dünyanın en popüler markalarından biri haline gelen BlackBerry, önce Playbook tablet satışlarından beklediğini geliri sağlayamayıp küçüldü. Şirket sonbahar aylarında da sisteminde yaşadığı bir sorun nedeniyle yaklaşık üç gün boyunca servis sunamayınca çok sayıda kullanıcı kaybetti.
5. Teknoloji dünyasının önemli isimlerinden ve C programlama dilinin yaratıcısı Dennis Ritchie hayatını kaybetti.
6. 2010’da patlayan Wikileaks olayını korumaya yönelik bir hareket olan Anonymous grubu, aralarında Türkiye’nin de olduğu ve internet özgürlüğünün ihlal edildiğini iddia ettiği ülkelere siber saldırılar düzenledi.
7. Ülkemizde ise internet filtresi adı altında sansürlü internet dönemi yıl sonuna doğru devreye alındı.

Fatih Sarı
BThaber Genel Yayın Yönetmeni
Bilişim Muhabirleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı
http://www.bthaber.com.tr

hr_divider

Selamlar,

2011 yılında çok olay gerçekleşti ancak teknoloji açısından bence gelecek yıllarda da etkisini hissettirecek olan şey, patent savaşları. Apple ile Samsung arasındaki mücadele, diğer yandan henüz kavgaya tam dahil olmasa da Android için çok büyük bir savaşa hazırlandığı izlenimi veren Google. Arada adı geçen Microsoft, HTC ve diğerleri. Tüm sektörün dengelerini değiştirebilecek bir dönem yaşıyoruz. Patent davaları artık teknolojinin ilerlemesini engeller, kullanıcıya zarar verir noktaya gelmiş durumda. 2011’de alevlenen bu savaşın, önümüzdeki yıllarda patent kanunlarında ciddi değişikliklere neden olacağını düşünüyorum.

Daha fiziki konulara bakarsak, bu sefer de Tayland’daki sel felaketi ve sabit disk üreticilerine etkisi konusu karşımıza çıkıyor. Sabit disk arz-talep dengesini bir anda yıkan bu felaket, disk fiyatlarında öyle bir çalkantı oluşturdu ki etkilerinin 2012 boyunca süreceği tahmin ediliyor. Tabii kullanıcı açısından sonuç yine tedarik sorunları, yine yükselen fiyatlar.

Levent Pekcan
DarkHardware Yayın Yönetmeni
http://www.darkhardware.com

hr_divider

iPad 2 çıktı. iPhone 5 gelecek derken, iPhone 4S geldi. Steve Jobs’u kaybettik. Windows 8 beklentisi içine girdik, Windows Phone 7.5 ile tanıştık, sevdik. Android’in gelişiminin sürdüğünü gördük. Blackberry, bir ara yıkıldı ama hala ‘yıkılmadık, ayaktayız’ modunda. Apple, rekabeti adliye koridorlarına taşıdı, Samsung tabletleri toplattı. Fatih projesiyle yatıp kalktık, 2012’de de bu mesaiye devam edeceğiz.

Melih Bayram Dede
Yeni Şafak Teknoloji Editörü
http://www.melihbayramdede.com

Benzer Yazılar


DeliPenguen'i Google+'da bulunHenüz yorum yok.