Sql Server’da Sql Script ile yedek alma

13 Kasım 2011
Bu yazıyı beğendiysen paylaşmayı unutma :)
Pin It

Microsoft SQL Server_LogoBenim gibi halen Sql Server 2008 ya da 2010‘a geçiş yapmadıysanız tablolarınızı, stored procedure’lerinizi ya da viewlerini yedeklemek bazen büyük sıkıntı verebiliyor.

Sql Server 2008 ve 2010‘da “Generate Scripts” seçeneğinde “Script Data” seçeneği ile bu işlemi yapmak olduğukça pratik, kolay ve sorunsuz. Burada özellikle Generate Scripts seçeneğini kullanıyorum ki, farklı türdeki yedekleme seçeneklerinde sorun yaşamak çok daha olası.

En basit örneği, web sitenizi satın almış olduğunuz hosting sağlayıcıya veritabanınızı kurmak istediğiniz de yönetim panelinde yalnızca Sql scriptleri ile bunu yapabileceğinizi göreceksiniz.

Şimdi gelelim Sql Server 2005 için olan çözümümüze..

Çözüm yine Microsoft’un kendisinden geliyor. Sql Server 2005 üzerinden tablo, sp ya da view gibi yapılarınızı sadece yapı olarak yedekleyebiliyoruz. Yani verileriniz yedeklenmiyor. Hem yapı hem de verilerinizi yedeklemek istiyorsanız öncelikle Microsoft’un sayfasına gidiyoruz ve Microsoft SQL Server Database Publishing Wizard 1.1 dosyasını indiriyoruz.

Yazılımı kullanmak için kullandığınız işletim sisteminin Windows Server 2003, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP‘den biri ayrıca Microsoft .NET Framework Version 2.0 Redistributable Package‘in sisteminizde kurulu olması gerekiyor.

Database Publishing Wizard‘ı indirdikten sonra ise yapmanız gereken tek şey kurulumu tamamlamak ve normal olarak yaptığınız Tasks > Generate Scripts seçeneğini kullanarak Sql Script olarak yedeğinizi almak. Tüm işlemimiz bu kadar.

Yazıyı hazırladığım sırada TV’da Microsoft‘un “Microsoft, yeni ol önde ol..” sloganlı reklamı yayınlandı. Acaba bu üst sürümlere geçmek için bir mesaj mıydı? 🙂

Benzer Yazılar


DeliPenguen'i Google+'da bulunHenüz yorum yok.