PNG Hack nasıl yapılır?

21 Ekim 2011
Bu yazıyı beğendiysen paylaşmayı unutma :)
Pin It

Web geliştiricilerinin en önemli sorunları arasında tarayıcılar arasındaki farklılıklardan kaynaklanan problemleri çözmek geliyor. İşte çözümlerden biri…

Hack kelimesini görünce hemen aklınıza kötü şeyler gelmesin. Fakat her tarayıcıda aynı görüntüyü sağlamak için kullanılan CSS kodlarını bazı durumlarda hacklemek gerekiyor.

PNG resim formatı da özellikle Internet Explorer 6’da belli başlı bazı sorunlar ortaya çıkartıyor. Bunlardan birincisi transparan olarak kullanılan PNG resimlerinde Internet Explorer’ın resmi farklı yorumlamasından kaynaklı olarak ortaya çıkan transparan olarak gösterememe sorunu.

Bu kötü görüntünün çözümü CSS kodunuzun içerisine PNG resim dosyaları için aşağıdaki kodu eklemekten geçiyor. Kullanmanız için gerekli olan pngbehavior.htc ve blank.gif dosyasını buradan indirebilirsiniz.

img {
    behavior: url(“pngbehavior.htc”);
}

Transparan PNG resimlerine uygulayacağımız işlemimiz burada sona eriyor ama gerekli işlemleri henüz bitirmedik.

Yapacağımız ikinci adım, PNG resimlerine uygulayacağımız boyutlandırma seçenekleri geliyor. Web sitenizde kullandığınız PNG resimlerine mutlaka width ve height parametrelerini mutlaka eklemeniz gerekiyor. Aksi halde resimlerinizin sitenizin içerisinde olduğu halde tarayıcınızda hiç görünmemesi ile karşı karşıya kalabilisiniz.

Benzer Yazılar


DeliPenguen'i Google+'da bulunHenüz yorum yok.