.NET Framework ve SQL Server ortak veri tipleri

21 Ekim 2011
Bu yazıyı beğendiysen paylaşmayı unutma :)
Pin It

.NET platformu içerisinde kullandığımız veri tiplerinin Sql Server’daki veri tiplerinden hangilerine karşılık geldiğine bir göz atalım.

.NET ile çalışan arkadaşlar bilecektir. Common Language Runtime (CLR) ya da Türkçesi ile “Ortak Dil Çalışma Platformu“, .NET ile yapılan uygulamaların çalışmasını kontrol eden bir arabirimidir.

CLR, .NET Framework’ün en temel yapı taşını oluşturur ki; uygulamanızı hangi programlama dili ile yazarsanız yazın, farklı yapıdaki bilgisayarlarda aynı şekilde çalışması problem olacaktır. Yani Windows, Linux veya Mac için aynı program kodunu çalıştıramayacak, her biri için ayrı ayrı yazılıp yeniden derlenmesi gerekecekti. Ancak CLR bu sorunu ortadan kaldırdığından dolayı, .NET teknolojisi ile birlikte geldiğinde bir nevi devrim niteliği taşıyordu.

İsterseniz CLR’nin rolünü kısaca hatırlayalım..

Yazmış olduğunuz uygulama -hangi dil ile geliştirmiş olursanız olun- öncelikle temelini Assembly’nin oluşturduğu MSIL (Microsoft Intermediate Language) adı verilen ortak düzeyde bir dile derlenir ve her platformda çalıştırılabilir bir yapıya kavuşur. En azından teoride.. Tabi işlemler burada bitmiyor. Sonrasında gerçek anlamda bir derleme olan ve programın çalışması sırasındaki adına JIT (Just In Time Complation) denilen bir işlemle makine koduna çevirilir.

Bu bilgiler ışığında yazımızın konusuna geri dönelim..

Ortak Dil Çalışma Platformu (CLR), yapısı gereği tüm diller için ortak bir CLR veri tipi oluşturur. Peki bu tiplerin SQL Server‘daki karşılıkları neler? Örneğin; Sql Server’ınızda “money” veri tipinde tanımladığınız bir alan için .NET Framework içerisinde “decimal” veri tipini kullanmanız doğru bir işlem olacaktır.

Bunu öğrenmek için MSDN üzerindeki “Mapping CLR Parameter Data” başlığındaki tabloya göz atabilirsiniz.

Benzer Yazılar


DeliPenguen'i Google+'da bulunHenüz yorum yok.