Bir TTNET hikayesi

13 Ekim 2011
Bu yazıyı beğendiysen paylaşmayı unutma :)
Pin It

Bu hikaye; 15 günlük süre zarfından TTNET’nin mükemmel hizmet anlayışını anlatmakta olup, hikayede geçen tüm karakterler ve olaylar gerçektir!

Hikayemizin kahramanı, yazılımcı ve teknoloji editörü olarak uzun yıllardır çalışmaktadır. Hem gelişen dünya da online hizmetlerden faydalanmak hem de mesleği icabı evine internet bağlantısı yaptırmak istemektedir. Bu maksatla 2004 yılı içerisinde evine TTNET bağlantısı yaptırmıştır.

Zaman zaman küçük problemlerle karşılaşsa da her yeni şey gibi bunda da bazı sorunlar çıkması normaldir..

Aradan geçen uzun yıllardan sonra -ki bu tarih tam olarak 27 Eylül 2011 tarihine tekabül eder- bir akşam iş dönüşünde evinde internetinin olmadığını fark eder. Sorunun düzeltilmesi maksadı ile müşteri hizmetlerini arar ve bağlantısının olmadığı, zaman zaman da kesintiler yaşadığı hakkında arıza kaydı bildirir. Müşteri hizmetlerinin de telkini ile muhtemelen 24 saat içerisinde sorunun düzeltileceği hakkında bilgi alır ve içi ferahlamış bir şekilde telefonu kapatır..

Aradan birkaç gün geçmesine karşın geri aranmadığından dolayı müşteri hizmetlerini tekrar arar.. Sesli yanıt sistemi ona sorunun düzeltildiği hakkında bilgi verir ve müşteri hizmetlerine bağlanır. Durum aynen müşteri hizmetleri yetkilisine de bildirilir. Ancak bir farkla.. Sorun devam etmektedir..

İlerleyen günlerde -artık tam olarak sayısını hatırlamamakla birlikte- pek çok arıza ve şikayet kaydı bırakmıştır. Ve bu aramalarda ilginç bir olayla karşılaşmıştır. Müşteri hizmetleri konu ile ilgili olarak kahramanımızın bırakmış olduğu telefon numarasından arandığını ve bilgilendirildiği bilgisini vermiştir kendisine. Fakat böyle bir şey asla yaşanmamıştır! Bu sebeple iletişim telefonu bilgisi tekrardan doğrulanmıştır fakat bir sorun yoktur.. Numara doğrudur.

Artık konudan fazlası ile sıkılmış olan kahramanımız son kez müşteri hizmetleri ile görüşmüş -ki bu tarih tam olarak 11 Ekim 2011 tarihine tekabül eder- ve durumun bir an önce düzeltilmesi gerektiğini aksi halde aboneliğinin iptal edilmesini istediğini belirtmiştir. Bunun yanında yaklaşık 15 gündür almadığı hizmetin de bedelini ödemek istemediğini belirtmiştir. Ancak müşteri hizmetlerinin cevabı ile irkilmiştir. Zira kendisine böyle bir talebi işleme almaları için önce sorunun düzeltilmesi gerektiğini ve akabinde bu işlemi gerçekleştirebileceğini söylemiştir. Ama zaten problem sorunun düzeltilememesi ve hiç bilgilendirme yapılmamış olması değil miydi? Böylesi dehşet bir paradoksun içerisinden çıkamayan kahramanımız umutsuzca telefonu kapatmıştır..

Bu son olaylardan sonra takvimler 13 Ekim 2011 tarihini göstermiştir bile..

Artık hiç bir umudu kalmayan kahramanımız başka bir hizmet sağlayıcısından hizmet almak için başvuruda bulunmuş ve tekrardan TTNET ile muhattap olmamak için tüm geçiş işlemlerini yeni hizmet firmasına bırakmıştır..

Bu durumun gelecek nesillerde de tekrarlanmaması, var olan TTNET müşterilerinin de yaşanması olası bu durumu bilgilendirmek için bu hikayeyi kaleme almıştır..

Benzer Yazılar


DeliPenguen'i Google+'da bulun

Etiketler:


  1. 21 Ekim 2011 - 19:06

    TTnetten nefret eden bir daha ne evine ne iş yerine sokmayı düşünmeyen biri olarak sizinde kurtulduğunuza sevindim. Allah tüm insanlığı TTnetin şerrinden korusun.

1Geri İzlemeler

  1. DeliPenguen » Bir TTNET hikayesi-2 Pingback | 2011/10/22