Java çalışma ortamının kurulması

14 Eylül 2010
Bu yazıyı beğendiysen paylaşmayı unutma :)
Pin It

Söz konusu Java olunca beni en çok geren konu çalışma ortamının hazırlanması geliyor. Bir özellikle .Net ile uygulama geliştirmiş fakat bugün Java ile çalışanlar ne demek istediğimi daha iyi anlayacaklardır. Fakat gelgelelim ortam kurulduktan sonra hiç bir şeye bağımlı olmamak kadar güzeli de yok.

Her yazılımcı adayı, bünyeyi saran o tatlı öğrenme heyecanı ile birlikte hemen bir şeyler yapmak ister. Yeni öğreneceği dilin dehlizlerinde gezinmek, zıplamak, yuvarlanmak ister. Haklıdır da. Fakat siz bu duruma şimdilik kapılmayın. Zira bir şeyler ortaya çıkartmak için Java da ortam hazırlamak gerçekten bir süreç ve ortamı anlamak çok önemli. Belki temel Java için bu çok fazla geçerli olmasa da Spring gibi frameworklere geçtiğinizde yapının özümsenmesi için gerekli.

Gelelim konumuza…


Öncelikle Java’nın çalışma sistemini kısaca hatırlayalım. Yazmış olduğunuz Java kodu derlenip Bytecode‘a çevrildikten sonra, JVM (Java Virtual Machine – Java Sanal Makinesi) ile çalıştırıldığı platforma uygun hale getirilir. İşte Java dillendirildiğinde sıklıkla söylenen platform bağımsızlığı durumu buradan geliyor. Oluşturduğunuz Bytecode’ları hangi sistemde derlemiş olursanız olun, bir JVM üzerinde farklı sistemlerde rahatlıkla çalıştırabilirsiniz.

Java Kurulumu

Bilgisayarınızda herhangi bir Java uygulamasını çalıştırmak için JRE‘nin – Java Runtime Envoriment (Java çalıştırma ortamı) kurulu olması yeterlidir. Fakat uygulama geliştirmek için JDK‘nın – Java Development Kit (Java Geliştirme Araçları) kurulu olması gerekir.

Gerekli J2SE JDK‘yı buradan indirebilirsiniz. Ancak bir J2EE uygulamaları da geliştireceğimiz için buradan J2EE SDK‘sını indirebilirsiniz.

Hemen yeri gelmişken J2SE, J2EE nedir onlardan da bahsedelim. Zira bundan sonraki yazılarımızda Java terminolojisinde bulunan bu ve bunun gibi pek çok kısaltmayı öğrenmek zorunda kalacağız.

Java platformu genel olarak 3 gruba ayrılıyor. Bunlar;

J2ME(Java 2 Micro Edition): Java ile Mobil uygulamaları geliştirmeniz için gerekli ortamı sunar.

J2SE(Java 2 Standart Edition): Masa üstü ya da applet uygulamaları gibi standart uygulamalar geliştirmek için gerekli ortamı sunar.

J2EE(Java 2 Enterprise Edition): J2SE’nın tüm özelliklerini sağladığı gibi EJB, Servlet, JSP gibi pek çok özel kütüphaneyi bulundurur ve en üst düzey ortamı sunar.

Son Adım..

Bilgisayarınıza gerekli ortamı kurduktan sonra yapmamız gereken ilk adım, JDK içerisindeki bin klasörünü sisteminizin Path değişkenine eklemek.

Örneğin; JDK’nızın “C:\java\jdk\jdk1.6.0_12\bin” adresi üzerinde olduğunu varsayalım.

1. Pathi eklemek için Windows 7’ye göre (farklı Windows sürümlerinde farklı olabilir) Denetim Masası > Sistem > Gelişmiş Sistem Ayarları‘na tıklayın.

2. Açılacak olan penceredeki “Ortam Değişkenleri” butonuna tıklayın.

3.Sistem değişkenleri” bölümünde “Yeni” butonunu tıklayın.

4.Değişken Adı” yazan bölüme “JAVA_HOME“, “Değişken değeri” yazan bölüme de “C:\java\jdk\jdk1.6.0_12” yazın ve “Tamam” butonuna basarak kapatın. (Yalnız unutmayın bu adres indirdiğiniz JDK sürümüne göre değişecektir.)

5.Sistem değişkenleri” bölümünden “Path” bölümünü bulun ve “Düzenle” butonuna basın.

6. Açılan penceredeki “Değişken değeri” alanının başına “%JAVA_HOME%\bin;” ekleyin.

O kadar sabrettik “Merhaba Dünya” demeden bırakmayalım!

Hemen bir not defteri açalım ve aşağıdaki kodu aynen içerisine yapıştıralım ve “MerhabaDunya.java” olarak kaydedelim. Ben kolay erişim sağlamak için “C:/JavaWork/MerhabaDunya.java” altına kaydediyorum.

public class MerhabaDunya {

public static void main(String[] args) {
System.out.println(“Merhaba Dunya!”);
}

}

Bilgi: Dosya adı, class adı ile aynı olmalıdır.

Windows komut sisteminden “C:/JavaWork/” dizini altına geliyorum. Burada tıpkı üst taraftaki resmimizde belirttiğimiz gibi “javac” ile java dosyamı Bytecode’a çeviriyor ve daha sonra “java” ile çalıştırıyorum.

Uzun bir yolun ilk adımını da böylece atmış olduk. Bir daha ki yazıda görüşmek üzere.

Benzer Yazılar


DeliPenguen'i Google+'da bulun

Etiketler:,


  1. Şebnem Korkmaz
    6 Temmuz 2014 - 13:09

    Merhaba; Eclipse ile çalışmaya yeni başladım. Eclipse’i her açtığımdaortam değişkenleriyle ilgili bir uyarı alıyordum, yazınız sayeseinde o problemi çözdüm. Fakat hala ‘Egit could nor detect where Git is installed’ uyarısını alıyorum.Bunun sebebi nedir? yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler…